Žiarčania po nezvládnutom druhom polčase 2. zápasu prekvapivo s jednou prehrou

MBA Prievidza – MŠK BK Žiar nad Hronom 34:44 (8:12, 6:15, 13:9, 7:8)
Body: Balogh 15b., Holic 10b., Šonkoľ 9b., Kosmeľ M. 4b., Sirotný 3b., Tončík 2b., Dekýš 1b.,
Hrali: Baláž, Bobok, Galko, Herich, Kosmeľ R.,

MBA Prievidza – MŠK BK Žiar nad Hronom 64:48 (14:16, 8:24, 20:2, 22:6)
Body: Balogh 12b., Sirotný 10b., Kosmeľ M. 8b., Holic 6b., Dekýš 4b., Bobok 2b., Galko 2b., Herich 2b., Šonkoľ 2b.,
Hrali: Baláž, Kosmeľ R., Tončík,

Mladší žiaci vycestovali do Prievidze s vidinou ľahkého víťazstva. Po vysokých víťazstvách na domácej palubovke nikto nečakal vážnejší odpor Hornonitrianskych hráčov. Opak však bol pravdou. Domáci nastúpili v plnej zostave. Zraneniami sužovaní Žiarčania vybehli na palubovku bez svojho zraneného kapitána Ďuricu, najvyššieho hráča Kreta, chýbal im aj Ziman, hráč základnej hráčskej rotácie. Že to bude naozaj ťažký dvojzápas, ukázali už základné päťky oboch tímov. Prievidžania boli na štyroch postoch vyšší, z toho na troch postoch skoro o hlavu! Jediné, v čom mohli Žiarčania na ihrisku dominovať, tak bola agresívna obrana po celom ihrisku a rýchly prechod do útoku, do nezorganizovanej prievidzskej obrany. Tá s obľubou pri postupnom útoku hostí zapchávala šestku a púšťala ich len do veľmi ťažkých striel. Streľbu z poľa mali hostia katastrofálnu. Stačí spomenúť trestné hody v druhom zápase: 14/0! V prvom zápase ale dokázali Žiarčania plniť taktické pokyny, na ktorých sa na lavičke dohodli. Behali, bojovali o každú loptu. Rýchlo zakončovali a súpera výbornou agresívnou obranou do ničoho nepustili. Kontrolovali vývoj zápasu a náskok vytvorený v druhej štvrtine si udržali. Podobne sa začal vyvíjať aj druhý zápas. Hlavne v druhej štvrtine sa behajúci a agresívne brániaci hostia dokázali dostávať do rýchleho a presného zakončenia a vytvorili si až 18 bodový náskok. Cez polčas sa však nepochopiteľne uspokojili so svojim náskokom. Prestali behať, hrali v útoku pomaly, do postavenej obrany súpera. Nedokázali zastavovať protiútoky domácich. Nepomáhali timeouty, ani burcovanie z lavičky. Súper vyhral úsek za 13 minút 28:2! Na hráčov zrejme oveľa viac, ako sme si tréneri pripustili, doľahla obrovská únava. Iné vysvetlenie neexistuje. Hrať dva zápasy 4X8minút hneď po sebe je skutočne veľmi kondične náročné. A hlavne pri basketbale, ktorý svojim chlapcom vštepujeme, založenom na maximálnom dôraze a nasadení. Preto chcem chlapcom vyjadriť napriek prekvapivej prehre s outsiderom uznanie a pochvalu. Kým vládali, bolo sa načo pozerať. Z prehry sa ale treba poučiť a na tréningoch viac a s väčším nasadením behať…

Tréner: Norbert Nagy
Asistent: Ladislav Balogh