Žiarčania na Majstrovstvách Slovenska opäť strieborní

Inými slovami ako fantastický turnaj, sa Majstrovstvá Slovenska 2016 v kategórii mladších žiakov v basketbale chlapcov nazvať nedajú. 15 zápasov 6 najlepších tímov zo Slovenska v absolútnom nasadení, či už hráčov, trénerov, rozhodcov, alebo fantastických divákov, prinieslo od piatku do nedele v žiarskej vynovenej ZUS Aréne veľký športový zážitok. Organizácia turnaja prebehla na vysokej úrovni k spokojnosti všetkých účastníkov. Samotný delegát SBA na slávnostnom sobotnom posedení účastníkov turnaja vyzdvihol vysokú profesionalitu organizačného tímu, vysokú úroveň práce stolíka s tabuľou aj časomierou a hudbou počas zápasov, zabezpečenie či už stravovania alebo ubytovania pre viac ako sto hráčov a rodičov, ako aj celý servis pre tímy a rozhodcov. Každý tím mal k dispozícii vlastnú šatňu, zabezpečený pitný režim, farebné buletiny a tričká pre každého hráča, ubytovanie s raňajkami na jednom mieste, obedy a večere vydávané bezprostredne po skončení zápasu priamo vo VIP miestnosti v športovej hale. Výsledky s fotografiami zo zápasu boli do 5 minút zverejnené na stránke webovej aj facebookovej stránke klubu. Veľmi sympaticky pri slávnostnom otvorení turnaja vyznelo odovzdávanie nových lôpt viac ako dvadsiatke najmenších basketbalistov z prípravky alebo odovzdanie zlatých medajlí a cien víťazom školskej žiarskej NEMAK mikroligy, druháčikom a tretiačikom z Dvojky. Všetko za účasti primátora mesta Petra Antala a konateľa Technických služieb Emila Vozára. Poctou pre účastníkov bola aj prítomnosť ústredného trénera SBA, rešpektovaného trénera pána Františka Róna.

Jednotlivé zápasy na turnaji prebehli vo veľmi korektnej atmosfére, hralo sa vo veľkom nasadení a všetky zápasy priniesli pomerne vyrovnaný priebeh a často až závery zápasov prinášali rozuzlenie boja o každú lopty a konečný výsledok. O vyrovnanosti mančaftov svedčí fakt, že ešte pred posledným zápasom Žiaru s Levicami neblo rozhodnuté o 2. až 4.mieste.

Domáci hráči nastúpili do turnaja po veľmi vydarenej príprave s najvyššími ambíciami. Mali odohratých veľa ťažkých zápasov na slovenských ale aj zahraničných palubovkách. Hneď v prvom zápase sa im však zranil kapitán tímu a ťahúň rozohrávky Patrik Ďurica. Chalani dokázali jeho absenciu postupne nahradiť, ale stálo ich to priveľa síl a tie im v závere najdôležitejšieho zápasu s Interom Bratislava o titul Majstra Slovenska chýbali.

V prvom zápase si Žiarčania pred hľadiskom zaplneným spolužiakmi zo všetkých žiarskych škôl po ťažkom úvode a zranení svojho spoluhráča pomerne jednoznačne poradili so Žilinou. Hrali veľmi rýchlo dopredu, agresívne zakončovali a v obrane nedali súperovi žiadny priestor na útok. Svoj výkon ešte vystupňovali proti KAC Košiciam. Vo večernom zápase po slávnostnom otvorení turnaja porazili súpera o 44 bodov a vytvorili si na turnaji výbornú pozíciu pred druhým turnajovým dňom.

V sobotnom doobednom zápase sa potrápili so zabetónovanou obranou vysokých Košičanov ABOVIA. Zápas ale zvládli a vyhrali o desať bodov. Obrovským zážitkom, nielen pre tímy na palubovke, ale aj pre tristo divákov a fanúšikov ktorí zaplnili hľadisko športovej haly, musel byť posledný sobotný zápas dvoch najväčších rivalov v boji o titul Majstra Slovenska, Interu Bratislava a domácich Žiarčanov. Neskutočne búrlivá atmosféra, hluk bubnov a pokrikov fanúšikov z oboch táborov hnal oba tímy do neskutočného boja o každú loptu. Jediným negatívom zápasu bola zbytočná nadpráca pánov v šedom, ktorí akoby si neuvedomili, že svojim výkonom majú prispieť k zdarnému priebehu turnaja a nechať chlapcov, deti, nech si to na ihrisku rozhodnú sami. Treba však uznať, že Bratsilavčania odohrali takticky výbornú partiu. Domáci išli rýchlo do vedenia o viac ako desať bodov. Dominovali na ihrisku hlavne fantastickou obranou, keď nedovolili súperovi ani raz ľahko skórovať. Len koše z diaľky držali hostí na dosah a polčas prehrávali o prijateľných 7 bodov. Nesklonili hlavu a stále hrali svoj behavý basketbal, nútili domácich veľa behať. Boli trpezliví a odmena, v podobe únavy hráčov Žiaru sa prejavila v najdôležitejších mmentoch v závere zápasu. Hosťom aj trochu so šťastím padlo do koša všetko a domáci hráči boli v zakončení nemohúci. Či už pri streľbe trestných hodov alebo aj priamo zpod koša. Prehra o jeden jediný bod mrzí, ale neskutočná atmosféra v hale, či už v hľadisku alebo na palubovke, bola tou najlepšou odmenou pre porazených, aj víťazov. Vidieť v hale mexické vlny tristo ľudí v hľadisku nie je na mládežníckych turnajoch naozaj bežné…

Nedeľa priniesla ešte veľmi zaujímavé boje. O titule už síce bolo rozhodnuté, ale hrlo sa ešte o ďaľšie kovy. Stredoslováci nenechali ale nič na náhodu. Žilinčania rozdielom triedy porazili Košičanov a napäto čakali, či im Žiarčania víťazstvom s Levicami zabezpečia bronz. Domácim totiž v zápase s Levičanmi stačila aj prehra o 14 bodov. Na turnaji ale chceli zanechať čo najlepší dojem a preto vybehli na palubovku s jediným cieľom, ukázať, že rýchly a inteligentný basketbal hrať vedia. S výnimkou druhej štvrtiny ukázali, že striebro si chcú vybojovať poctivým výkonom. Levičanom nedal v poslednom zápase turnaja  žiadnu šancu a o medailách rozhodli tým najlepším spôsobom.

Chcem poďakovať chalanom za fantastický a bojovný výkon. Z nich nikomu nič nemôžem vytknúť. Oni aj my, tréneri sme do toho dali úplne všetko. Šli sme na doraz. Niekedy to nestačí. Ale taký je šport. Treba to brať ako výzvu do ďalších bojov a svojho športového napredovania. Každý z nás dal do toho naozaj svoje maximum a z toho máme napriek miernemu sklamaniu výborný pocit.

Za zorganizovanie vynikajúceho  turnaja treba poďakovať riaditeľovi turnaja pánovi Martinovi Šálymu a viac ako desiatke členov organizačného výboru. Či už to boli pomocní rozhodcovia na stolíku, fotografky, webadministrátor, mamičky niektorých domácich hráčov ako obsluha vo VIP miestnosti, alebo početná obsluha pri výdaji stravy v hale a na plavárni.

Veľké poďakovanie patrí aj Bakstebalovému klubu MŠK Žiar nad Hronom, vedeniu mesta Žiar nad Hronom, vedeniu Technických služieb Žiar nad Hronom, spol. s r.o. a množstvu malých aj veľkých sponzorov. Bez spolupráce a súčinnosti by takýto vydarený turnaj zorganizovať naozaj nebolo možné.

 

Výsledky zápasov:

Piatok, 20.5.2016

ABOVIA 96 Košice – BK Inter Bratislava                                    47:77  (22:51)
MŠK BK Žiar nad Hronom – MBK Victoria Žilina                     77:54  (37:29)
ŠŠK KAC Jednota Košice – ŠBK JUNIOR Levice                        51:68  (17:50)
MBK Victoria Žilina – BK Inter Bratislava                                  54:55  (31:23)
MŠK BK Žiar nad Hronom – ŠŠK KAC Jednota Košice           82:38  (42:19)
ŠBK JUNIOR Levice – ABOVIA 96 Košice                                    70:65  (41:26)


Sobota, 21.5.2016

ŠŠK KAC Jednota Košice – MBK Victoria Žilina                       48:55  (22:38)
BK Inter Bratislava – ŠBK JUNIOR Levice                                  62:56  (30:20)
ABOVIA 96 Košice  – MŠK BK Žiar nad Hronom                    50:60  (23:29)
MBK Victoria Žilina  – ŠBK JUNIOR Levice                               44:39  (20:19)
ŠŠK KAC Jednota Košice – ABOVIA 96 Košice                          45:62  (25:27)
MŠK BK Žiar nad Hronom  – BK Inter Bratislava                    55:56  (26:19)


Nedeľa, 22.5.2016

ABOVIA 96 Košice  – MBK Victoria Žilina                                  35:60  (  9:34)
BK Inter Bratislava – ŠŠK KAC Jednota Košice                           69:42  (45:12)
ŠBK JUNIOR Levice – MŠK BK Žiar nad Hronom                   42:59  (20:20)

 

Konečná tabuľka turnaja

MSR_U13_2016_tabulka

 

 

 


ALL STARS – A

Kret Juraj (MŠK BK Žiar nad Hronom)
Malovec Timo (BK Inter Bratislava)
Koller Martin (BK Inter Bratislava)
Holic Martin (MŠK BK Žiar nad Hronom)
Dudek Boris (ŠBK JUNIOR Levice)

 

ALL STARS – B

Boroš Zolt (BK Inter Bratislava)
Novák David (MBK Victoria Žilina)
Körö3 Adam (ABOVIA 96 Košice)
Akantis Filip (MBK Victoria Žilina)
Muhlberger David  (MBK Victoria Žilina)

 

MVP

Kret Juraj (MŠK BK Žiar nad Hronom)

 

NAJLEPŠÍ STRELEC

Kret Juraj (MŠK BK Žiar nad Hronom) 126 bodov

 

NAJLEPŠÍ TRÉNER A ASISTENT

Pešta Michal (BK Inter Bratislava)
Wimmer Karol (BK Inter Bratislava)

 

Invalid Displayed Gallery