Basketbalisti úspešne reprezentovali naše mesto

Tri žiarske basketbalové družstvá, U12, U13 a U14, si od pondelka 21. 3. do soboty 26.3.2016 zmerali sily so svojimi rovesníkmi z celej Európy na medzinárodnom mládežníckom turnaji vo Viedni. Na turnaji sa zúčastnilo celkove 412 chlapčenských a dievčenských družstiev v kategóriách od 12 až do 22 rokov, čiže spolu približne 5000 basketbalových nádejí zo 17 krajín. Naši chlapci sa vôbec nestratili, práve naopak, v konfrontácii s basketbalovými veľkoklubmi sme len tesne zostali pred bránami semifinále. Každé družstvo odohralo za 4 dni minimálne 6 zápasov, čo preverilo fyzickú a aj psychickú odolnosť všetkých hráčov, hlavne v posledný deň turnaja vo vyraďovacích zápasoch. V kategórii chlapcov U12 sme  s bilanciou 4 víťazstvá a 2 prehry obsadili zo 48 družstiev 9. miesto, rovnako ako v kategórii U14, kde sa zúčastnilo 75 družstiev a žiaci si pri 6 víťazstvách pripísali len 2 prehry. Najvyššie sa umiestnili chlapci U13, ktorí obsadili výborné 5. miesto, pri 4 výhrach a jedinej prehre. Tento turnaj mal za cieľ porovnať a vyhodnotiť basketbalovú úroveň našich hráčov primerane ich veku. Videli sme hrať tie najlepšie družstvá na turnaji a to nám veľa napovedalo, na ktoré herné činnosti máme tréningový proces zamerať. Zároveň sme účasť na tomto turnaji spojili s prípravou na blížiace sa Majstrovstvá Slovenska, na ktoré pravdepodobne všetky tri družstvá postúpia a o ktoré náš klub prejavil záujem organizovať. Na záver by som chcel poďakovať všetkým trénerom a asistentom, ktorí obetovali svoju dovolenku a voľný čas, aby sa ich hráči mohli zúčastniť tohto zaujímavého podujatia a mať zážitok na celý život. Ďalej by som chcel poďakovať predstaviteľom mesta Žiar nad Hronom, ktoré cez MŠK financuje šport v našom meste. A rovnako ďakujem sponzorom a rodičom, ktorí tiež prispeli k úspešnému reprezentovaniu nášho mesta. Kto by mal záujem o detailnejšie informácie o turnaji, nech navštívi stránku www.basketball-wien.at.

Ivan Danko
Prezident MŠK BK Žiar nad Hronom

 

Starší minižiaci – U12Starsi_mini_U12Svoj prvý medzinárodný turnaj  majú za sebou aj starší mini. V základnej skupine si zmerali svoje sily s rovesníkmi z Talianska, Nemecka a Rakúska. Do turnaja sme vstupovali zápasom s Klosterneuburgom.  Počas celého zápasu sme sa nedokázali poriadne sústrediť, viazlo hlavne doskakovanie pod košom a súper  ľahko bodoval po odrazených loptách. S tým istým súperom sme sa potom stretli aj vo vyraďovacom pavúku, kde sme ho zdolali eliminujúc jeho najvyššieho hráča a sústredeným spoločným výkonom. Chlapci budú určite dlho spomínať na nervy drásajúci zápas s Düsseldorfom. Prvý polčas skončil 20:20.  Ani čary rozhodcov a technická chyba pre lavičku nás nezlomili a v závere sa nám podarilo udržať víťazstvo aj vďaka úspešným trestným hodom.  Tu si chalani uvedomili, silu kolektívu. Veľký kus práce odviedla naša bývalá spoluhráčka Ema Nagyová, ktorá bola veľkou oporou nášho družstva. Posledný zápas s Mníchovom bol poznačený únavou a hlavne chaotickou obranou. Súper bol rýchly a my sme zabúdali brániť – vždy bol nejaký hráč voľný. Spolu sme odohrali šesť zápasov. Bilanciu štyri výhry a dve prehry berieme ako úspešnú. Netreba však zaspať na vavrínoch, máme čo doháňať. Chcem poďakovať všetkým chlapcom za predvedený výkon a tak isto aj rodičom, ktorí nás prišli povzbudiť a vypomôcť.

Výsledky:

MŠK BK Žiar nad Hronom – Klosterneuburg (RAK)   38:52
Cesena (TAL)  – MŠK BK Žiar nad Hronom                9:35
Düsseldorf (NEM) – MŠK BK Žiar nad Hronom          38:39
MŠK BK Žiar nad Hronom – Bayreuth (NEM)            42:16
Klosterneuburg (RAK) – MŠK BK Žiar nad Hronom    26:48
MŠK BK Žiar nad Hronom – Jahn München (NEM)     32:52

Tréner: Valika Fridrichová
Asistent: Peter Vívoda

 

Mladší žiaci – U13
mladsi_ziaci_U13Mladší žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom už mali za sebou skúsenosti z tohto najväčšieho mládežníckeho turnaja v strednej Európe. Odcestovali na turnaj s ambíciou obhájiť výborný minuloročný výsledok a dostať sa aspoň do semifinále turnaja. V konkurencii veľkého počtu zahraničných tímov sa teda dostať medzi štyri najlepšie tímy.
Skupinou prešli ako nôž maslom. Postupne rozdrvili Talianov, Fínov a poradili si nakoniec jednoznačne napriek zaspatému úvodu zápasu aj s Rakúšanmi. Veľmi zlou správou pre chlapcov však bolo zranenie najlepšieho hráča tímu, opory Juraja Kreta. Výron členka v zápase s Fínmi dal stop nielen jeho ďaľším vystúpeniam, ale bol stopkou aj pre snahy tímu, pokúsiť sa prebojovať do finále turnaja. Po víťazstve v skupine už nasledovali vyraďovacie zápasy. V osemfinále si chlapci napriek veľkej nervozite vybojovali postup cez sebavedomý Maďarský tím. V štvrťfinále už na nich ale čakali Nemci, ktorých dokázali ešte na silvestrovskom turnaji v Berlíne aj s Kretom zdolať o 25 bodov. Bez svojho najlepšieho hráča sa im však roztriasli kolená. Na ihrisku v rozhodujúcich momentoch im chýbali bojovnosť a srdce. Balogh a Holic si za svoj výkon a nasadenie v tomto zápase zaslúžia pochvalu, niektorí hráči základnej rotácie skôr pokarhanie. Kvality hráča, či fyzické, herné, alebo mentálne, sa najlepšie prejavia v ťažkých zápasoch. Nie keď vyhrávate s priemerným slovenským mančaftom s úsmevom o 40 bodov. To si musia niektorí chlapci uvedomiť. Ale preto sme do zahraničia na kvalitný a veľmi náročný turnaj išli. Víťazstvá su potom až druhoradé. Do Majstrovstiev Slovenska je času ešte dosť.

Výsledky:

MŠK BK Žiar nad Hronom – Virtus Padova (TAL)      72:20
Pakilan Visa (FIN) – MŠK BK Žiar nad Hronom          5:72
Vikings (RAK) – MŠK BK Žiar nad Hronom               42:68
Kaposvari (MAĎ) – MŠK BK Žiar nad Hronom           44:56
Jahn München (NEM) – MŠK BK Žiar nad Hronom     63:49

Tréner: Norbert Nagy
Asistent: Ladislav Balogh

 

Žiaci – U14
ziaci_U14Z celkového počtu 71 družstiev v ročníku 2002 obsadili Žiarčania veľmi pekné 9 miesto. Od utorka do piatka odohrali 8 kvalitných zápasov proti rovesníkom z Nemecka, Rakúska a Talianska. Zo základnej skupiny postúpili z 1. miesta bez prehry. V ďalších bojoch o postup nastupovali proti našim ešte kvalitnejšie a zohratejšie družstvá, v ktorých dominovali jedna až dve individuality. Chlapci sa kolektívnym výkonom, bojovnosťou a samozrejme aj basketbalovými zručnosťami vyrovnali aj týmto súperom. Šesť víťazstiev z ôsmich je dobrá vizitka Žiarskeho ako aj slovenského basketbalu na medzinárodnej úrovni. Na základe nášho herného prejavu boli  Žiarčania pozvaní hlavným manažérom EYBL (European Youth Basketball League) p. Tankó Istvánom hrať v sezóne 2016/17 európsku ligu mládeže. Veľká vďaka patrí mestu Žiar nad Hronom ako aj dvom firmám za ich finančnú podporu, bez ktorej by sa turnaja nemohli zúčastniť všetci hráči.

Výsledky:

MŠK BK Žiar nad Hronom Basket Flames (RAK)         90:64
Basket Lecce (TAL) – MŠK BK Žiar nad Hronom             26:53
Nurnberg Tornados (NEM) – MŠK BK Žiar nad Hronom   40:56
MŠK BK Žiar nad Hronom RSV Eintracht (NEM)          88:22
Bayreuth (NEM)  – MŠK BK Žiar nad Hronom –              37:64
MŠK BK Žiar nad Hronom – Košík Cordenons (TAL)        38:44
Nurnberg Tornados (NEM) – MŠK BK Žiar nad Hronom   37:57
MŠK BK Žiar nad Hronom Baskets Bonn (NEM)           40:62

Tréner: Juraj Horváth
Asistent: Tomáš Fábry

Invalid Displayed Gallery