Žiaci na kvalifikačnom turnaji s dvomi cennými víťazstvami

Piatok a sobota, 18. a 19.3.2022, Žiaci U14, celoslovenská skupina o 1.-8.miesto, 1. turnaj v Žiari nad Hronom
BK MŠK Žiar nad Hronom : MBK Karlovka Bratislava 65:50 (18:13, 36:21,50:34)
Body: Barniak 19, Roško 18, Ďurian 11, Mališ 7, Huraj A. 4, Huraj M. 2, Plencner 2, Tapfer 2
Hrali: Golebiowski, Oťapka, Polák
BK MŠK Žiar nad Hronom : RIM Basket Košice 53:48pp (21:14, 27:31, 33:39, 48:48)
Body: Roško 19, Barniak 17, Huraj A. 6, Huraj M. 5, Mališ 4, Ďurian 2
Hrali: Golebiowski, Oťapka, Plencner, Polák, Tapfer
BK MŠK Žiar nad Hronom : MBA Prievidza 28:75 (4:20, 12:33, 19:54)
Body: Barniak 9, Roško 9, Oťapka 3, Tapfer 3, Ďurian 2, Mališ 2
Hrali: Golebiowski, Huraj M., Plencner, Polák

Ostatné výsledky turnaja:
MBA Prievidza : RIM Basket Košice 71:31
MBA Prievidza : MBK Karlovka Bratislava 74:37
RIM Basket Košice : MBK Karlovka Bratislava 47:26

Žiaci BK MŠK Žiar nad Hronom zaznamenali nečakaný úspech. Do sezóny 2021/2022 vstupovali ako
novoposkladaný tím bez nejakých väčších ambícií. Tím je zložený zo siedmych chlapcov ročník narodenia 2008 a piatich ročník narodenia 2009. Hlavne 2009ky to majú proti starším protihráčom poriadne ťažké. V tíme je však viacero talentov a viacerí chlapci sú vysokí a silní, čo je dnes veľká výhoda. Podarilo sa im vďaka tomu a vďaka svojej veľkej bojovnosti nečakane postúpiť medzi 8 najlepších tímov Slovenska v kategórii Žiaci U14. Boje o umiestnenie v skupine o 1. až 8.miesto sú veľmi dôležité, pretože finálový turnaj o Majstra Slovenska sa bude hrať systémom play off. Každý tím odohrá na 4 turnajoch po 3 zápasy, celkovo nás teda čaká 12 náročných zápasov, kde každé jedno víťazstvo je veľmi cenné a posúva nás v tabuľke pred play off nahor.

Do turnaja, ktorý sa hral v našej ZUS aréne, sme vstúpili veľmi dôrazne. Od začiatku sme proti Karlovke Bratislava hrali dobre v útoku aj v obrane. Už v úvode zápasu sme si vytvorili mierny náskok, ktorý sme si vďaka efektívnemu zakončovaniu po pekných prihrávkach a dobrému doskakovaniu (súpera sme preskákali 51:31) dokázali udržať počas celého zápasu. Malé zaváhanie na konci prvej štvrtiny v podobe straty koncentrácie sme po dôraznom timeoute rýchlo hodili za hlavu a diktovali sme naďalej tempo hry. Vždy keď niekto z chlapcov v útoku alebo v obrane chyboval, ostatní spoluhráči ho zastúpili a jeho chybu napravili. Všetkým hráčom patrí za výborný kolektívny výkon veľká pochvala.

V sobotu nás čakal náročnejší zápas s urastenými a bojovnými Košičanmi. Do zápasu sme vstúpili opäť výborne, vypracovali sme si mierny náskok. Dobre sme bránili, pekne a rýchlo sme si prihrávali loptu. Prišlo však už naše klasické poľavenie /vždy keď rýchlo vedieme/ v dôraze a v koncentrácii. Začali sme hrať individuálne, v obrane sme boli alibistickí a nevypomáhali sme si. Dobre hrajúci súper naše zaváhanie rýchlo využil a do šatne sme po polčase išli s mankom 4 bodov. Druhý polčas sme sa trápili, súper bol v laufe, my sme boli kŕčovití, rozdiel v skóre tak rástol. Ešte necelých 6 minút pred koncom sme prehrávali 36:46. chlapcov sme pokynmi stále držali v obrátkach a dôraznými timeoutami sme sa snažili im dať energiu do otočenia vývoja zápasu. Posledných 6 minút zápasu sa tak aj stalo. Totálne sme zavreli našu obrannú polovicu a Košičania už trafili do nášho koša len jediný krát. V útoku si zobrali všetko na svoje plecia Roško a Barniak a dostali sme dramatický zápas do predĺženia. Tu sme mali viac šťastia my,
Košičania už nedokázali skórovať, my sme využili svoju psychickú výhodu a zápas sme už z rúk nepustili. Veľká pochvala patrí všetkým hráčom, najmä však Alexovi Hurajovi, ktorý pre bolestivé zranenie kolena hral so sebazaprením a dokázal napriek tomu ubrániť najlepšieho hráča Košíc. To sa ukázalo ako zlomový moment celého zápasu. Takto sa má bojovať.

Posledný zápas turnaja s veľkým favoritom súťaže Prievidzou, sme dohrávali s už značnou fyzickou a najmä psychickou únavou. Podali sme slabý výkon, potešiteľné bolo len to, že si zahrali rovnomerne všetci naši hráči.

Organizátorom turnaja, ktorí sa starali o perfektné podmienky pre všetkých účastníkov turnaja, patrí veľké
poďakovanie. Prenos zápasov cez YouTube a prenos LIVE štatistík naživo cez internet, podanie čerstvo vytlačených štatistík obom trénerom po každej štvrtine priamo do ruky, sa stáva štandardom v našom klube od mužov až po žiakov. Žiadny klub to takto ešte nerobí a sme v tomto na Slovensku prví. Klobúk dolu pred prácou našich pomocných rozhodcov na stolíku.

Tréner: Norbert Nagy
Asistent: Karol Tapfer